Симпатични пашкулчета от пълнен лук! Като малки сармички 😁 Всъщност вече имам една публикация на пълнен лук с ориз и пушен суджук за скара, от далечната 2014 година, когато КУЛИНАРНА АВАНТЮРА едва прохождаше. От тогава до сега съм правила няколко пъти, просто любими са ни повече сарми с кисело зеле или лозови листа. Въпреки това, пълнения лук е наистина вкусен, и за това ще споделя как го приготвих този път. По същия начин може да се напълни и праз 😉.
Продукти:
4-5 големи глави лук
1/2 стрък праз
1 морков
1 к.ч. ориз
смес от телешка и свинска кайма общо 500 г.
магданоз
сол, черен пипер, червен пипер, кимион - всичко на вкус
СТЪПКИ:
1. Обелваме си главите лук, като от двете страни се отрязват леко "капачета" .
2. Слагаме лука за около 10-ина (най-много) минути във вряща подсолена вода, след което се изважда, отцежда и се оставя да изстине.
3. Внимателно разделяме отделните "джобчета", като най-малките към средата няма да се пълнят, тях слагаме между пълнените.
3. Внимателно разделяме отделните "джобчета", като най-малките към средата няма да се пълнят, тях слагаме между пълнените.
4. Приготвяме си и плънката за лука. Запържваме леко ориза, прибавяме нарязаните на дребно морков и праз, каймата и накрая добавяме вода около 4 кафени чашки. Овкусяваме с подправките и готвим, докато се свари ориза напълно. При необходимост се сипва още вода. Когато е готов ориза, прибавяме нарязания на ситно магданоз.
5. Пълним "джобчетата" с плънката и ги подреждаме в намаслена тавичка. Аз пълних и по-големи и по-малки "джобчета". А ако искате да се усеща повече лука, пълнете двойни "джобчета", но така ще трябва да увеличите и броя на лука, заради плънката.
Ако все пак остане плънка я разпределяме между пълнените лукчета. Заливаме ги леко с мазнина, и с предварително объркани в отделна купичка 1-2 ч.ч. с доматен сос или лютеница /в случая/.
6. Готвим в предварително затоплена фурна на 180 градуса до пълното поемане на водата от ориза в лука.
Няма коментари:
Публикуване на коментар