18 юни 2026 г.

Кекс с глазура от бисквитен крем

Много отдавна не бях правила кекс, точно в тази форма, за типичен домашен кекс. И както винаги в движение слагах продукти,  които ми попаднат в полезрението 😁. Е, не всички подред де 😃, такива от които все пак трябва да стане един хубав кекс! Първо мернах в хладилника една отворена майонеза, и тъй като обичам сладкиши с нея, а и блатове за торта дори, реших да я използвам днес. Набавих си останалите основни продукти, грабнах отворения пакет с шоколадови пръчици и започнах да се забавлявам 😁. А глазурата, ами тя ми хрумна в последствие, иначе трябваше да е поръсен с пудра захар 🤔.



Продукти:

3 яйца

1 ч.ч. захар

1 ч.ч. майонеза

2 ч.ч. брашно

1 пакетче бакпулвер (10 г)

1 пакетче ванилия

½ ч.ч. прясно мляко или вода

шоколадови пръчици

бисквитен крем за глазура

Стъпки:

1. Разбиваме яйцата със захарта до побеляване.

2. Добавяме майонезата и ванилията и разбъркваме добре. Прибавяме млякото (или водата), в случая добавих вода.

3. Добавяме пресятото брашно, смесено с бакпулвера и объркваме всичко до хомогенна смес. Изсипваме шоколадови пръчици, около 150 г. и внимателно отново разбъркваме.

4. Изсипваме във форма за кекс, намазана с мазнина и поръсена с малко брашно. 

5. Печем в предварително загрята фурна на 170–180°C около 40–45 минути, докато клечка, забодена в средата, излезе суха.

След като изстине идеята ми беше да поръся обилно с пудра захар. Но имах малко останал бисквитен крем, разтопих го за кратко в микровълновата, и залях кекса. След минутка поръсих отново с шоколадови пръчици. 










1 май 2026 г.

Ориз с пилешко, гъби и лозови листа

Сготвено и изядено преди два месеца, но споделям едва днес 😀. Вкусно, и поднесено красиво нали!? Само с няколко продукта ще се насладите на една засищаща порция, дори и хляб няма да поискате. Когато съм готвила наскоро лозови сарми и имам дузина листа, които са разкъсани и няма как да ги завия, решението е да ги нарежа и сготвя по друг начин. Без усилия и нужни познания в кухнята, ще поднесете една вкусотия! Не готвех с точни мерки. Никога не го правя всъщност, когато правя яхнии, супи или други манджи. Затова и количествата са приблизително до това, което съм сложила. А и все пак зависи за колко души ще готвите, нали!?


Продукти:

0.300 г. - 0.400 г. пилешко месо /сварено/

5-6 гъби

1 ч.ч. ориз

6-7 лозови листа /от буркан или пресни, съответно бланширани преди готвене/

подправки на вкус - сол, черен пипер, малко чубрица,  малко червен пипер, аз добавих и пилешки бульон 

Може да приготвите във фурната или на котлона в тенджера, където се сготвя малко по-бързо. В случая при мен е на котлона.

Стъпки:

1. В малко олио /3-4 с.л./, запържваме месото /нарязано или накъсано на малки парчета/ с добре измития ориз /под течаща вода/, за около 3-4 минути. 

2. Добавяме гъбите, нарязани на тънки полумесеци и  лозовите листа също нарязани на дребно.

3. Добавяме 1 ч.ч. вода, изчакваме да позаври, прибавяме и подправките на вкус.

4. Оставяме да къкри на слаб огън, и добавяме постепенно още 2 ч.ч. вода.

5. Разбъркваме от време на време да не загори ориза.

6. Готвим до готовност на ориза или до поемането на водата от ориза и изключваме котлона. 

Поднасяме с кисело мляко.

В по-голяма паница, захлупваме по-малка такава. Запълваме с ориз отстрани догоре, като покриваме и дъното на  паничката.

Слагаме отгоре подходяща чиния, в която ще поднасяме ориза и с притискане обръщаме внимателно чинията. Леко махаме голямата,  а после и малката паница. В средата сипваме кисело мляко и сервираме.






19 април 2026 г.

Фалшиво тирамису

 Обичам тирамису, но рядко правя и го консумирам. Не обичам в храната ми да има сурови яйца. А днешният десерт е колкото добре изглеждащ, толкова и вкусен. И с кафе 😁. Но съм сигурна, че всеки от вас е правил своето фалшиво тирамису 😀. Който не обича и не консумира кафе,  може да замени пък с какао. Крема също може да бъде различен. То така всъщност и фалшиво тирамису не може да се нарече 😁, но пък така предизвиква любопитство 😉. А с вида,  в който ще го поднесете, със сигурност ще изненадате и очаровате гостите си.



Продукти:

бишкоти

течна сладкарска сметана 400 мл. /студена/

заквасена сметана 400 г.

1/2 ч.ч. пудра захар 

200 мл. направено кафе /нес или еспресо/

какао за поръсване

Стъпки:

1. Правим кафето, в което ще потапяме бишкотите. Не трябва да е горещо, когато започнем да сглобяваме десерта. 

2. Разбиваме сметаната до пълно сгъстяване. В отделна купа разбиваме заквасената сметана с пудрата захар.

3. Постепенно към нея прибавяме и сладкарската сметана, до хомогенност на крема.

 4. Набавяме си малки купички /за ядки например или подобни, но не много големи/, и стреч фолио.

5. Слагаме парче стреч фолио в купичка плътно по стените, така че да има и за завиване на десерта отгоре.

6. Започваме да редим бишкотите. На всяка бишкота отчупваме 1/3, като парчетата ще ги използваме за пълнеж. Започваме с парче, което слагаме на дъното. Всяка бишкота преди това, за кратко потапяме в кафето.

7. И така, в средата на дъното парче бишкота, около което в кръг нареждаме по-дългите бишкоти, от които вече сме отчупили 1/3.

8. Започваме с крема. Слагаме малко крем върху бишкотата в средата на дъното. Следва ред от начупените по-малки парчета от бишкотите, пак крем, бишкоти, и завършваме с крем. Трябва да е почти на нивото на бишкотите, с които сме направили кръг.

9. Внимателно завиваме фолиото отгоре и прибираме в хладилник поне за 2 часа.

10. При поднасяне внимателно вадим ог фолиото върху подходяща десертна чиния, и поръсваме с какао. 


Ефектно и много вкусно!