Наближават най-хубавите и чакани празници в годината, Коледа и посрещане на новата година и изпращане на старата .... В сезона на тиквата сме, и баницата с тиква (или тиквеник) е едно от седемте ястия, които можете да сложите на трапезата на Бъдни вечер.
Ето как я приготвям аз.
Продукти:
500 г. кори за баница
800 г. тиква
1 ч.ч. захар
1 ч.ч. орехови (смлени ) ядки
1/2 ч.ч. олио
30 г. галета
1/2 пак. канела на прах
40 г. пудра захар
СТЪПКИ:
1. Тиквата се настъргва на едро ренде и се задушава с малко маргарин или олио, докато омекне.
2. Прави се плънката от задушената тиква, смлените орехови ядки, канела, галета и захар.
3. Върху всяка от корите се слага по малко от плънката и се наръсва с олио.
4. Кората се навива на руло, а рулото може да навиете като охлюв и се слага по средата на тавата. (Ако редите в правоъгълна тава, корите ги слагате по дължина, успоредно една до друга, като леко ги набръчквате като хармоника).
5. Около първата кора се редят и останалите, направени по същия начин.
6. Нарязвате на парчета и в прорезите намазвате със сгорещено олио или масло.
6. Нарязвате на парчета и в прорезите намазвате със сгорещено олио или масло.
7. Тиквеникът се пече в умерена фурна до златисто.
Поднася се наръсен с пудра захар.
А ако искате да е по-сочен, може да залеете със захарен сироп (1 ч.ч. захар + 1ч.ч. вода), като тиквеника трябва да е изстинал, ако го залеете с топъл сироп, и обратното - топъл тиквеник със студен сироп.
Да ви е сладко :)
Абсолютно точна рецепта.Аз го правя по същия начин и става много вкусен.Зареждам по 2 кори,като между тях ръся олио и много малко галета със захар.
ОтговорИзтриванеВинаги става вкусен, когато човек го прави с желание и любов, весели празници :)
ИзтриванеИ аз го правя с двойна кора като помежду мажа с мазнина. А върху горната кора не слагам мазнина, защото нали плънката е задушавана и си има.
ОтговорИзтриванеДа ,така е, може и да не се слага, а ако го правя това е на тънък слой с четка.
ИзтриванеКогато правя тиквеник преди всичко задушавам тиквата в тава във фурната със ЗАХАР, а не с мазнина, защото задушената с мазнина тиква после предизвиква дискомфорт и тежест в стомаха, дори киселини. След като тиквата е омекнала слагам я в гевгир да се отцеди сокът. Смесвам готовата тиква с орехи, захар и канела, и навивам като наръсвам със сместа по две кори. След като наредя тиквеника в тавата го нарязвам на парчета и заливам със сгорещено масло или олио прорезите. След изпичането още горещ тиквеника го поливам със сока от тиквата. Като изстине добре поръсвам с малко пудра захар. :)
ОтговорИзтриванеИнтересен начин за приготвяне на тиквеник, признавам, че не го знаех, и предполагам ще бъде вкусно. Ще опитам и така, благодаря за споделеното :)
ИзтриванеНай-вкусният тиквеник е с домашно точени кори. Не е трудно, както мислят повечето хора, а става божествено! Разточват се големи кръгли кори, всяка кора се срязва през средата на две, ръси се плънка, навива се на дълго стегнато рулце, нареждат се в кръгла тава отвън навътре, нарязват се на парчета. След изпичането се поръсва с малки парченца масло и от сока на тиквата. Поръсва се с пудра захар. Пропуснах да спомена, че в плънката слагам настърганата кора на един лимон, а в сока от тиква изцеждам сока на половин лимон, за да не стане прекалено сладък тиквеника. Ароматът на лимон се комбинира прекрасно с аромата на канела и подчертава вкуса на тиквата и орехите. :)
ОтговорИзтриванеТака е, несъмнено, но това е по-бързия начин, благодаря за споделеното :)
Изтриванеаз пък не я пържа направо сурова
ОтговорИзтриванене съм опитвала със сурова, все ми се струва, че ще остане такава и накрая, но щом така я правите, изглежда бъркам!
ИзтриванеСлагам я сурова, без да запръжвам тиквата.
ОтговорИзтриванеи това е вариант, но на мен лично ми харесва да е поомекнала преди това - или запържена или полусварена и настъргана
Изтриване